Nawigacja
· Portal
· Aktualności
· Artykuły
· Kontakt
· Księga gości

· Czytania na dziś

· Linki
· Forum
· Fotogaleria
· Pobieralnia

Stopnie Ministranckie
· Choralista
· Ceroferariusz
· Krucyferariusz
· Librysta
· Ministranci ołtarza
· Lektor/Kantor/Psalmista
· Ceremoniarz/Animator

Słowniczek liturgiczny
· Alfabetyczny indeks haseł
---------------------------------
· A - B - C - D - E
· F - G - H - I - J
· K - L - Ł - M - N
· O - P - R - S - Ś
· T - U - V - W - Z

Rytułał Służby Liturgicznej
· Błogosławieństwo kandydatów
· Błogosławieństwo ministrantów
· Odnowienie przyrzeczeń ministranckich
· Promocje do kolejnych stopni ministranckich
· Ustanowienie lektorów
· Odnowienie przyrzeczeń lektoratu
· Ustanowienie animatorów liturgicznych
---------------------------------
· Modlitwy Służby Liturgicznej

Formacja Kandydatów
· Kto to jest ministrant?
· Posługa ministranta
· Kościół - miejsce posługi

Formacja Lektorów
· Posługa Słowa Bożego
· Formacja wewnętrzna
· Formacja biblijna
· Formacja fonetyczna
· Poprawne czytanie
· Formacja liturgiczna
· Lektor w roli psalmisty

Ceremoniał Parafialnej Asysty Liturgicznej
· W zakrystii
· Obrzędy Wstępne
· Liturgia Słowa
· Liturgia Eucharystyczna
· Obrzędy Zakończenia
---------------------------------
· Komentarze do Mszy Św. wprowadzające prawidłowe gesty i postawy wiernych

Posługi poza prezbiterium
· Diakonia Liturgiczna
---------------------------------
· Zakrystianin
· Organista
· Komentator
· Służba modlitwy
· Służba darów
· Służba śpiewu
· Służba ładu
· Służba procesyjna

Obchody Wielkanocy
· Środa Popielcowa
· Wielki Post
· Drogi Krzyżowe
· Gorzkie Żale
---------------------------------
· Wielki Tydzień
· Niedziela Palmowa
· Wielki Poniedziałek
· Wielki Wtorek
· Wielka Środa
· Triduum Paschalne
---------------------------------
· Jutrznia w Wielki Czwartek
· Msza Krzyżma Świętego
· Msza Wieczerzy Pańskiej
· Adoracja Ciemnicy
---------------------------------
· Jutrznia w Wielki Piątek
· Droga Krzyżowa
· Liturgia Męki Pańskiej
· Adoracja Grobu Pańskiego
---------------------------------
· Jutrznia w Wielką Sobotę
· Święcenie Pokarmów
· Zstąpienie do Otchłani
· Czuwanie przy Grobie
· Nieszpory Wielkiej Soboty
---------------------------------
· Wigilia Paschalna
· Msza Święta z Jutrznią
· Droga Światła
· Msza Święta z Nieszporami
---------------------------------
· Oktawa Wielkanocy
· Święto Miłosierdzia Bożego
· Wniebowstąpienie Pańskie
· Zesłanie Ducha Świętego
---------------------------------
· Komentarze liturgiczne
· Propozycje pieśni

św. Jan Paweł II Wielki
· Wprowadzenie
---------------------------------
· Msza w rocznicę śmierci
· Droga Krzyżowa z JPII
· Msza w dzień beatyfikacji
· Droga światła z JPII
· Msza we wspomnienie
· Różaniec z JPII
· Litania do JPII
---------------------------------
· Aneksy (do pobrania)
---------------------------------
· Triduum Paschalne z JPII
· Nowenna do MB z JPII
· Czuwanie z JPII
· Adoracja z JPII
· Msza Święta Dziękczynna

Sakramenty Święte
· Informacje ogólne
---------------------------------
· Chrzest Święty
· Spowiedź Święta
· Komunia Święta
· Bierzmowanie
· Sakrament Małżeństwa
· Święcenia Kapłańskie
· Namaszczenie Chorych
---------------------------------
· Pogrzeb Katolicki

Ruch Światło-Życie
· Franciszek Blachnicki
· Charakterystyka
· Materiały formacyjne
· Drogowskazy
· Oazy wakacyjne
· Krucjata Wyzwolenia
· Domowy Kościół

Animator Ruchu Światło-Życie


BŁOGOSŁAWIEŃSTWO ANIMATORA


Wspólnota Ruchu Światło-Życie, w całym swym bogactwie stanów, jednym głosem prosi Boga,
aby obdarzył animatorów wszelkim dobrem na drodze ich życia i posługi w Kościele.




Jest jeden taki dzień w roku: Dzień Animatora Ruchu Światło-Życie. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego w czasie Centralnej Oazy Matki w Krościenku nad Dunajcem w czasie jutrzni ma miejsce obrzęd błogosławienia animatorów. Najpierw kandydaci zostają imiennie wywołani, następnie pouczeni o potrzebie i ważności posługi animatora w dzisiejszym świecie, po czym następuje śpiew Sekwencji do Ducha Świętego, w czasie której poręczyciele i pozostali uczestnicy liturgii wyciągają ręce nad kandydatami prosząc, „aby Pan pobłogosławił tych, których wybrał”. Na koniec Celebrans odmawia modlitwę błogosławieństwa animatorów, a także błogosławi krzyże, które już za kilka chwil zostaną nałożone na szyje nowych animatorów. Jeszcze tylko dyplom i… początek nowej drogi w Ruchu Światło-Życie.

Błogosławiony…

Błogosławieństwo Boga towarzyszy ludzkości w ciągu całej historii zbawienia już od pierwszej chwili po stworzeniu (Rdz 1, 28) aż do kresu dziejów świata. Pismo Święte ukazuje błogosławieństwo jako dar, który dotyczy samej istoty ludzkiego życia.

Czym zatem jest błogosławieństwo? Jest uwielbieniem Boga i modlitwą o Jego dary. Katechizm Kościoła Katolickiego [1672] rozróżnia błogosławieństwa, które mają trwały charakter oraz takie, które nie powodują trwałego skutku. Wśród tych, które powodują trwały skutek wyróżnia konsekrację osób oraz poświęcenie miejsc lub rzeczy. Odnośnie do błogosławienia osób czytamy, że jest ono najpierw dziękczynieniem Bogu za miłość, jaką tym osobom okazuje, a także wypraszaniem dla nich wszelkich dóbr, jakich potrzebują. (Ceremoniał Wspólnoty Parafialnej – pkt. 587, 592 i 593). Błogosławić to prosić, aby Bóg obdarzył daną osobę obfitością swoich łask.

Przy udzielaniu błogosławieństw zalecane jest stosowanie znaków zewnętrznych, takich jak: nałożenie, wzniesienie, rozłożenie, złożenie rąk, znak krzyża, pokropienie wodą pobłogosławioną i okadzenie (CWP nr 598). Należy jednak pamiętać, że błogosławieństwo to nie jakieś magiczne zaklęcie. Jest to wyrażony słowem i gestem dar – Boża łaska, której owocem ma być dobro dokonujące się w ludzkim życiu.

Błogosławieństwo animatorów ma zatem szczególne znaczenie. Oto zgromadzona na celebracji wspólnota Ruchu Światło-Życie, w całym swym bogactwie stanów, jednym głosem prosi Boga, aby obdarzył animatorów wszelkim dobrem na drodze ich życia i posługi w Kościele. W czasie tej modlitwy wzywa się Ducha Świętego – Tego, który zna drogę powołania każdego z tych wybranych, który zna ich serca i wie najlepiej jakich łask każdy z animatorów potrzebuje i jakich będzie jeszcze potrzebował w przyszłości.

Błogosławieństwo animatorów jest momentem potwierdzenia osiągnięcia przez konkretną osobę chrześcijańskiej dojrzałości, która jednocześnie wyraża się zdolnością do podjęcia odpowiedzialności za konkretną dziedzinę życia Kościoła. Dlatego animator, który prowadzi grupę w parafii, powinien dążyć do tego, by to błogosławieństwo otrzymać.



Krzyż animatorski

Widzialnym znakiem otrzymania błogosławieństwa jest krzyż animatorski. Jego historia sięga drugiej połowy lat 70-tych. Wówczas na zamówienie moderatora Ruchu archidiecezji krakowskiej ks. Franciszka Chowańca krakowski artysta Andrzej Dzięgielewski stworzył projekt krzyża dla lektorów, który zawierał tylko awers dzisiejszego krzyża animatora. Ks. Chowaniec przywiózł go ze sobą do Krościenka. Projekt został natychmiast „zaadoptowany” przez ks. Franciszka Blachnickiego: po dodaniu rewersu (znak Ducha Świętego – W – i słowo: AGAPE) powstał krzyż animatorski w dzisiejszej formie.

Krzyż animatorski otrzymują animatorzy przyjmujący błogosławieństwo do posługi. Kandydatem do błogosławieństwa może być osoba, która ukończyła własną formację podstawową (ONŻ I°, II° i III°), KODA, która jest animatorem małej grupy formacyjnej i jest członkiem KWC. Do błogosławieństwa konieczne jest skierowanie od moderatora diecezjalnego.

„Nie zdejmę krzyża…” to początek pieśni, która przychodzi mi na myśl przy rozważaniu sensu noszenia animatorskiego krzyża. Oczywiście pojawią się argumenty, że jest to „tylko” zewnętrzny wyraz czegoś, co jest znacznie ważniejsze, a dla ludzkich oczu niewidoczne. Ale czyż nie jest to znak mojej gotowości do służby – w Ruchu Światło-Życie, w Kościele, w świecie? Burzy kompozycję – zwłaszcza damskiego – stroju? Być może… ale czy Pan Jezus, który przyszedł, aby służyć, przed oddaniem życia na krzyżu nie został z szat obnażony?

Celowo piszę o sensie, a nie: konieczności noszenia animatorskiego krzyża, bo animator jest człowiekiem wolnym, więc nie można go do noszenia krzyża zmusić. Myślę jednak, że chociażby ze względu na pamięć o Założycielu naszego Ruchu i przez szacunek do całego systemu pedagogicznego, który stworzył animator nie powinien chować swojego krzyża do szafy.



Koniec i początek

Chociaż sam krzyż, jak i obrzęd jego nakładania do złudzenia przypominają ceremonię wręczenia olimpijskich medali błogosławieństwo i krzyż animatorski nie są nagrodą za wytrwałość, a tym bardziej „szczęśliwym zakończeniem” drogi w Ruchu Światło-Życie! Na wspomnianym wcześniej dyplomie animator może przeczytać, że został wprowadzony i uroczyście pobłogosławiony do posługi animatora Ruchu Światło-Życie. Zatem błogosławieństwo jest początkiem nowej drogi, poprzez którą animator na wzór Chrystusa Sługi i Niepokalanej Służebnicy Pańskiej daje siebie innym w bezgranicznej miłości AGAPE.

Nierozłącznym aspektem towarzyszenia innym w ich wzrastaniu (formacji) jest formacja własna. Animator powinien nieustannie zgłębiać charyzmat Światło-Życie, będąc jednocześnie jego świadkiem. Świadectwo to nie powinno ograniczać się do miejsca i czasu spotkań formacyjnych czy rekolekcji. Dzisiaj niezwykle ważne i potrzebne jest świadectwo wiary, żywej więzi z Bogiem w środowisku pracy/szkoły, w rodzinie… a to nie zawsze będzie łatwe. I tu z pomocą przychodzi łaska błogosławieństwa do tej posługi – z Bożą pomocą nawet góry można przenosić…

Na koniec dwie myśli z nabożeństwa błogosławieństwa animatorów w Krościenku nad Dunajcem w 1984 roku, które utwierdzają w przekonaniu, że dojrzały animator powinien prosić o błogosławieństwo na drogę swojej posługi:
1. Animator to człowiek nawrócenia, który sam się staje nowym człowiekiem i który sam się ciągle nawraca. (...) Gorąco wam to kładę na serce, żebyście nieustannie byli ludźmi nie tylko nawrócenia, nie tylko nawrócenia siebie, ale pokuty, także i pokutowania. Trudne przypadki ludzi może będą wymagać waszych umartwień, może będą wymagać różnych znaków pokuty.
2. Animator to człowiek, który z Chrystusem dźwiga krzyż za zbawienie ludzi. (...) Animator to także człowiek modlitwy, zwłaszcza osobistej, bo jeżeli we Mnie trwać nie będziecie, nie przyniesiecie żadnego owocu (por. J 15, 1-11).

Na sam koniec to wam powiem: odwagi, chociaż to wygląda trudne, mówię wam: Odwagi, Ja jestem z tobą jak Pan Jezus powiedział św. Pawłowi. Odwagi! Jeśli ty chcesz być ze Mną, to ja jestem z tobą. Tylko żebyś nie chodził swoimi drogami. Odwagi, podołasz wszystkiemu!

Patrycja Kulczewska – animator Diecezji Bydgoskiej
(błogosławieństwo: 27. maja 2007 roku, nr 2803)
członek Stowarzyszenia "DIAKONIA" i Centralnej Diakonii Liturgicznej

Źródło: "Wieczernik" nr 174 (2010 r.)






Informacje dla zgłaszających się do błogosławienia


Wymagania dla kandydata:

Do błogosławienia może przystąpić osoba, która:
1) po ewangelizacji przeżyła formację podstawową do 3 stopnia włącznie (ORD nie jest jeszcze wymagane na tym etapie);
2) uczestniczyła w Triduum Paschalnym w formie rekolekcji;
3) odbyła KODA (ewentualnie ukończyła Szkołę Animatora);
4) jest członkiem KWC;
5) jej dojrzałość do pełnienia posługi została pomyślnie zweryfikowana przez moderatora diecezjalnego/zakonnego.

To tyle, jeśli chodzi o wymagania formalne. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakim człowiekiem powinien być animator, przeczytaj Homilię podczas nabożeństwa błogosławienia animatorów podczas Centralnej Oazy Matki w 1983 roku:
ks. Wojciech Danielski Strzeż depozytu [w:] "Wieczernik" nr 189 (2012 r.)

Do załatwienia przed COM:

Rejestracja online na stronie www.oaza.pl/cdfd/zgloszenia/
Po zakończeniu rejestracji wydrukuj formularz i uzupełnij dane, a następnie uzyskaj podpis Moderatora Diecezjalnego (lub zakonnego) na formularzu.

Do załatwienia w czasie COM (sobota przed Zesłaniem Ducha Świętego):

1) Zgłoszenie się do punktu obsługującego błogosławienie animatorów, który będzie uruchomiony na Kopiej Górce w sobotę w godz. 10:00-14.00. Trzeba przyjść z wydrukowanym, wypełnionym i podpisanym formularzem.
2) Na miejscu osoby posługujące w punkcie przyjęć przeprowadzą krótka rozmowę z każdym z kandydatów (jest to kluczowy element zgłoszenia bezpośredniego). Od uczestnika pobierana będzie też opłata 35,00 zł (przygotuj odliczoną kwotę).

Błogosławienie animatorów (niedziela Zesłania Ducha Świętego):

1) Błogosławienie animatorów odbywa się podczas jutrzni w niedzielę Zesłania Ducha Świętego.
2) Należy przyjść wcześniej na odprawę (przygotowanie). Dokładna godzina zostanie podana w punkcie zgłoszeniowym w sobotę.
3) Należy zadbać o uroczysty strój.
4) Przypominamy też o instytucji poręczyciela.
W naszych diecezjach są różne praktyki. Czasem wyznacza się jednego poręczyciela dla całej grupy (np. ktoś z diakonii SZA czy Formacji Diakoni), częściej jednak każdy animator umawia się indywidualnie z osobą, którą uważa (chce mieć) za poręczyciela. Najlepiej, jeśli jest to własny animator lub moderator, ktoś, komu zawdzięczamy towarzyszenia na drodze wiary. Kilka osób może mieć tego samego poręczyciela. Poręczyciel nie musi stać fizycznie przy błogosławionym podczas celebracji.

Kontakt:
W razie wątpliwości kontaktuj się pod adresem: cdfd@oaza.pl

· Napisane przez Imperator dnia 28. kwietnia 2016 23:01 3192 czytań · Drukuj

Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Kalendarium
Dziś jest

Wschód słońca o: 7:51
Zachód słońca o: 15:35

Dzień trwa
7 Godzin 43 minut
I jest krótszy od najdłuższego dnia o 11:04

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
REJESTRACJA

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online
· Gości online: 4

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 267
· Najnowszy użytkownik: julia152072

Ostatnio byli tu
· julia152072 9 tygodni
· Imperator32 tygodni
· ewcia399 tygodni
· kot102 tygodni
· Gall146 tygodni
· Pawelek1804157 tygodni
· yoursynek163 tygodni
· danielassaki167 tygodni
· liliannapazur167 tygodni
· atoqitu173 tygodni

Poleć nasz portal!
E-mail nadawcy:
E-mail adresata:

Losowa fotografia