Dzień Świętości Życia - 25 marzec |
W odpowiedzi na apel Jana Pawła II, zawarty w Encyklice Evangelium vitae Kościół Katolicki obchodzi w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca – Dzień Świętości Życia. W ogłoszonej 1995 r. Encyklice Ojciec Święty napisał: „proponuję (...), aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia (...). Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji” (nr 85).
Dzień ten jest znakomitą okazją do dziękczynienia i refleksji nad życiem, którym zostaliśmy obdarowani, jest też okazją, abyśmy złożyli dług wdzięczność, zadośćuczynienie Bogu i ofiarowali naszą modlitwę w intencji dzieci, które jeszcze się nie narodzili, a ich życiu zagraża niebezpieczeństwo.
Duchowa Adopcja powstała po objawieniach w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy, które najbardziej ranią Jej Niepokalane Serce. Takim grzechem jest grzech aborcji. W Polsce początki sięgają 1987 r., gdzie młodzież akademicka podjęła pierwsze zobowiązanie przy kościele oo. Paulinów w Warszawie. Stąd idea zaczęła promieniować na całą Polskę. Na początku 1994 r. powołano do życia ogólnopolski Ruch Rozkrzewiania Duchowej Adopcji pod patronatem przeora Jasnej Góry.
Duchowa Adopcja jest ślubem, do którego zobowiązuje się osoba, poprzez otoczenie modlitwą zagrożonego w łonie matki życia dziecka, którego imię jest znane tylko Bogu i jego rodziców. Istotą Duchowej Adopcji codzienna modlitwa przez 9 miesięcy więc tyle ile trwa okres prenatalnego życia człowieka w łonie matki trwa dziewięć miesięcy.
Włączyć się można poprzez deklarację, w której osoba zobowiązuje się odmawiać codziennie specjalną modlitwa wstawiennicza w intencji dziecka i jego rodziców oraz jedną dziesiątka różańca, a także może dołączyć dobrowolne praktyki religijne: Komunia Święta, post, aktywne wspieranie dzieł charytatywnych.
Duchową Adopcję w naszej archidiecezji można podjąć w każdej parafii uroczyście składając deklarację modlitwy w kościele w dniu Zwiastowania Pańskiego 25 marca.
Matka Boża z Gwadelupe, patronka obu Ameryk i patronka obrońców życia w XVI w. wskazywała na świętość i godność ludzkiego życia. Kiedy w Meksyku zalegalizowana aborcję (27 kwietnia 2007 r.) na wizerunku Matki Bożej z Gwadelupe, na wysokości jej łona pojawiło się intensywne światło. Tysiące świadków odczytało to zjawisko jako sprzeciw Maryi wobec zaistniałego stanu rzeczy.
Do pobrania:
1) List do proboszczów ws. wsparcia inicjatywy utrwalenia Dzieła Duchowej Adopcji
2) Referat poprzedzający złożenie przyrzeczenia Duchowej Adopcji
3) Deklaracja przystąpienia do Duchowej Adopcji
4) Obrzęd złożenia przyrzeczeń Duchowej Adopcji
|
· Napisane przez Imperator
dnia 25. marca 2014 02:45
3984 czytań ·
|
Oceny |
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?
|